Nie zabieraj młodych ptaków z ich naturalnego środowiska

Przyszedł okres że strażnicy miejscy otrzymują coraz więcej zgłoszeń dotyczących podlotów, które opuściły gniazda. Reagujemy na każde wezwanie mieszkańców, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że ingerencja człowieka nie była potrzebna. W dniu 20 maja interweniowano w przypadku znalezionego pisklęcia na ul. Polnej 33 dzieci trzymały ptaka w pudełku, strażnicy oczywiście przewieźli go do lecznicy dla zwierząt, ale pewnie niepotrzebnie został on zabrany matce. Apelujemy do rodziców aby tłumaczyli dzieciom, żeby nie zabierały piskląt z ich naturalnego środowiska.
Specjaliści informują, że w przypadku kiedy znajdziemy pisklę, któremu nic nie grozi i nie jest ranne lub chore, najlepiej będzie nie podejmować żadnych działań i spokojnie się oddalić. Spora część ptaków opuszcza swoje gniazda zanim uzyska zdolność do lotu i przez jakiś czas uczy się rozpoznawania i unikania zagrożeń pod opieka rodziców. Wczesne opuszczanie gniazda to element strategii przetrwania . Im szybciej tym mniejsze szanse że np. cały lęg zabije w gnieździe drapieżnik. Takie podloty uczą się przetrwać pod okiem rodziców. Tylko rodzice nauczą młode rozpoznawać sygnały alarmowe, drapieżniki oraz niebezpieczeństwa typowe dla okolicy w której bytują. Naucza je także , które miejsca są niebezpieczne i jaki dystans należy zachować w poszczególnych sytuacjach.

 

Wykorzystano  materiały informacyjne Ośrodka Rehabilitacji Ptaków chronionych ”Ptasi Azyl” w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

 Foto: SM

 

 

STATYSTYKI

11.06 - 17.06.2018

Liczba zgłoszeń: 48
Liczba interwencji: 148
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 10
Dowóz zwierząt do schroniska: 6

21 - 06 - 2018

Ostrzeżenie meteorologiczne

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Więcej Czytaj dalej