Nie zabieraj młodych ptaków z ich naturalnego środowiska

Przyszedł okres że strażnicy miejscy otrzymują coraz więcej zgłoszeń dotyczących podlotów, które opuściły gniazda. Reagujemy na każde wezwanie mieszkańców, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że ingerencja człowieka nie była potrzebna. W dniu 20 maja interweniowano w przypadku znalezionego pisklęcia na ul. Polnej 33 dzieci trzymały ptaka w pudełku, strażnicy oczywiście przewieźli go do lecznicy dla zwierząt, ale pewnie niepotrzebnie został on zabrany matce. Apelujemy do rodziców aby tłumaczyli dzieciom, żeby nie zabierały piskląt z ich naturalnego środowiska.
Specjaliści informują, że w przypadku kiedy znajdziemy pisklę, któremu nic nie grozi i nie jest ranne lub chore, najlepiej będzie nie podejmować żadnych działań i spokojnie się oddalić. Spora część ptaków opuszcza swoje gniazda zanim uzyska zdolność do lotu i przez jakiś czas uczy się rozpoznawania i unikania zagrożeń pod opieka rodziców. Wczesne opuszczanie gniazda to element strategii przetrwania . Im szybciej tym mniejsze szanse że np. cały lęg zabije w gnieździe drapieżnik. Takie podloty uczą się przetrwać pod okiem rodziców. Tylko rodzice nauczą młode rozpoznawać sygnały alarmowe, drapieżniki oraz niebezpieczeństwa typowe dla okolicy w której bytują. Naucza je także , które miejsca są niebezpieczne i jaki dystans należy zachować w poszczególnych sytuacjach.

 

Wykorzystano  materiały informacyjne Ośrodka Rehabilitacji Ptaków chronionych ”Ptasi Azyl” w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

 Foto: SM

 

 

STATYSTYKI

13.11 - 19.11.2017

Liczba zgłoszeń: 51
Liczba interwencji: 64
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 9
Dowóz zwierząt do schroniska: 6

21 - 11 - 2017

Wizyta uczniów z Białego Boru.

We wtorek 21 listopada w naszej jednostce gościliśmy uczniów pierwszej klasy policyjnej Liceum Ogolnksztalcacego z Białego Boru.

Więcej Czytaj dalej